Definicja i Pochodzenie Słowa MASAŻ

DEFINICJA MASAŻU:

 „egzogenny bodziec mechaniczny, którego źródłem jest ściśle określona praca rąk masażysty na tkankach masowanych”

Zygmunt Prochowicz 1991

 

"Masaż klasyczny jest metodą leczenia fizykalnego zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorobowych, a w wielu przypadkach przyczyn chorobowych. Polega on na mechanicznym drażnieniu tkanek, wywierając pośredni i bezpośredni wpływ na organizm. Składa się z wielu chwytów, ruchów i opracowań (głaskania, rozcierania, ugniatania, oklepywania, wibracje, roztrząsania, wałkowania), których celem jest nie tylko leczenie, lecz także zapobieganie wielu chorobom. Masaż jest również integralną częścią odnowy biologicznej."

Adam Zborowski 1998

„zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek” oraz „ zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.”

(wikipedia)


 

POCHODZENIE SŁOWA "MASAŻ":

Pochodzenie słowa „masaż” nie jest do końca wyjaśnione i jednoznaczne. Różne źródła podają, że masaż (z polskiego mięsienie, mieszanie) pochodzi z greckiego massein (ugniatać) lub z arabskiego mass (dotykać), lub też z hebrajskiego machach (dotykać, macać) a przyjęte z francuskiego massage (nacierać).